vegisan
vegisan
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Média
 
Anime
 
Képek
 
A hét fanartja
 
Múlik az ídőnk
 
Hányan is voltatok?
Indulás: 2005-10-29
 
Szerepjáték
 
Asian Moviek
 
A hét képe
 
Tanuljunk kardozni Kenshintől!
 
Hasznos Programok!
 
J-Drama
 
Jpop
 
A hét Cosplay képe
 
Harcművészet

Japán Küzdősportok

 

Aikido

Az Aikido egy a többitől merőben eltérő alapvetően a támadó erejének elvezetésére épülő technikákkal dolgozó harcművészet.

Alapítása

Alapítása a XX. század első felére nyúlik vissza (bár ekkor még Aikijutsu-nak nevezték) és Uesiba Morihei - azaz O-Sensei nevéhez fűződik, ő így határozta meg (többek között az Aikidot): "Út, amellyel le tudjuk győzni a konfliktusokat magunkban és békét teremthetünk a világban".

Jelentése

Az aikido szót három ideogramma alkotja:

- az AI jelöli az egységet, az egyesítő cselekvést, az egyesülést, a harmóniát;

- a KI többé-kevésbé lefordíthatatlan: ez az írásjel a rizsfőzés során felszálló gőzt jelképezi, így a levegőhöz, a gázhoz, a légzéshez, a megjelenéshez, az életerőhöz kapcsolódik;

- a DO két részből álló, egy fejet, valamint az előre haladó mozgást ábrázoló ideogramma, mely egy járás közben az útját fürkésző emberként értelmezhető; ezt általában ösvénynek, útnak, szakértelemnek, az emberiség szolgálatában végrehajtott feladatnak fordítják.


Eszerint az aikido leginkább ismert fordítása a következő: az energiák egyesítésének, egyesülésének útja

Alapja

Az Aikido alapja az irimi (azaz a belépés) és az atemi (amit talán ütésnek fordíthatunk, de inkább csak a támadó kibillentésére, és a helyes távolság beállítására szolgál), valamint az, hogy ne a saját, sokkal inkább a támadó energiáját használjuk fel.

 

Iaido

 

Az iaidó (居合道) a kardvívás japán nemzeti változatának tekinthető tradícionális japán harcművészeti ág. Az elnevezés a iai, (azaz váratlan találkozás az ellenséggel) és a (azaz szellemi út) szavakból tevődik össze. Célja – eredetileg – a gyakorlás, a küzdelemre való felkészülés. Ma már külön sportág. Három testből áll:

  1. acélkardos formagyakorlaltok;
  2. fakardos formagyakorlatok;
  3. Páros gyakorlatok fakardddal.

Története

  • Az 1500-as években Japánban vívóiskolák alakultak, melyek a hadviselésben használatos támadó, védekező technikákra koncentráltak. Ezek neve a batto, illetve az iai-dzsucu.
  • Az 1600-as évektől Japán évszázadokig nem viselt háborút, így előtérbe került – a dzsucu (harci gyakorlat) ellenében – a , vagyis a test és szellemi fejleszésre szolgáló forma.
  • Az iaidó alapítójának Hayashizaki Jinsuke Shigenobu (1542 - 1621) tekinthető, aki továbbá a Muso Jikiden Eishin Ryu alapítója.
  • Az 1700-as évek környékén két nagy ágra oszlott az iaidó:
    • Tanimura Ha, ami a Muso Jikiden Eishin Ryunak egyik ága
    • Shimomura Ha, melyből Nakayama Hakudo (1869 - 1958) tanítása által a Muso-Shinden-Ryu, napjaink egyik legnépszerűbb ága fejlődött ki.
  • 1967-ben a Nemzetközi Kendo Szövetség egységesíti a különböző iskolák alap formagyakorlatait (Seitei Iai Gata), ezáltal egységes vizsgarendszer jöhetett létre.
  • 1996-ban a formagyakorlatok neve Zen Nihon Kendo Renmei Iaidóra (Zen Ken Iai) változik.

 

Kyudo

 

A kjúdó (弓道) japán harcművészet.

A hagyományos japán harcművészet egyike, amely a 16. századi tűzfegyverek megjelenése után inkább „csak” művészet lett, amelyben kevésbé fontos a találati pontosság, mint a formai elemek: a felállás, a tartás, a koncentrálás. Több iskolája/stílusa van (pl. Ogaszavara, Heki).

Még a mai napig is a szerzetesek fontosabb eseményeknél (esküvő, temetés, gyermek születése) ceremoniális lövéssel vagy az íj (jumi) húrjának pengetésével „ünneplik”.

 

Ninjutsu

 

A nindzsucu (忍術) – más néven ninpo, sinobidzsucu, taidzsucu – a nindzsák harcművészete.

A szó jelentése

A „nin” szó türelmet, kitartást, de lopakodást és rejtőzködést (japánul „sinobi”) is jelent. A „dzsucu” technikát, eljárásmódot, művészetet, a „tai” testet jelent.

Története: eredet

A nindzsucu története legalább másfélezer évre tekint vissza. Nindzsákról először egy a 700-as évekből fennmaradt írásban olvashatunk, azonban az itt említett nindzsák már előtte is léteztek. Őseik főleg jamabusik (a hegyekben élő szerzetes-harcosok), busik (ők is elvonult emberek, de találkozni velük a „hivatalos” feudális hadseregben is) és kínai bevándorló tudósok, papok, harcosok. A nindzsák magukat a „tenguktól” származtatták. Ezek az erdőben élő mítikus madárszerű élőlények voltak, akik a harc, és különösen a kardforgatás, nagy mesterei voltak.

Bár elzárt közösségekben éltek, szabadságukat és önállóságukat tartották a legfontosabbnak és ezért bármilyen eszközt igénybe is vettek. Míg Japánra általában egyre jellemzőbb lett a tradíciókhoz való kötődés és így minden idegen dolgot (akár jó, akár rossz, akár hatásos, akár hatástalan) elutasítottak, ami idegen volt, addig a nindzsák mindent elfogadtak, ami számukra hasznos volt. Így szivárgott be közéjük a buddhizmus, de így jutott el hozzájuk a lőporkészítés. Mivel sokszor kerültek két földesúr hatalmi törekvései közé, ezért nem egyszer megegyeztek az egyikkel, hogy megölik a riválisát, ha őket békén hagyja. Így kezdődtek a bérgyilkosságok sorozatai, melyek által speciális technikáknak és képességeknek váltak a mestereivé. Mindezeket két dolog is segítette: az egyik, hogy nem kötötte őket a szamurájok harci etikai kódexe, így bármilyen eszközt bevethettek, ami a cél elérését szolgálta, másrészt gondosan ügyeltek arra, hogy szinpadiasságukkal elhitessék, hogy ember feletti képességekkel bírnak.

Munkásságuk és igyekezetük eredménye hamar kézzelfoghatóvá vált. A nindzsákról mende-mondák kezdtek terjedni, hogy repülni tudnak, el tudnak tűnni és újra felbukkani egy teljesen más helyen, a pillanat töredéke alatt. Mindebből persze semmi nem volt igaz. Egyszerűen gondosan megtervezett akciókról volt szó, melyben a kötelekkel és a füst használatával megtévesztették az embereket. Az idő múlásával egyre inkább féltek tőlük az emberek, de még a szamurájok is elbizonytalanodtak, amikor egy nindzsával kellett megküzdeniük. A nindzsák harci képessége nem múlta felül a szamurájokét, ám sokszor elég volt ez az elbizonytalanítás, hogy megfelelő előnyre tegyenek szert.

Története: manapság

Az 1500-as évektől egyre kevésbé tudni ninjákról, bár felbukkanak történelmi írásokban szinte minden évszázadban. Hivatalosan tehát soha nem tűntek el a történelem színpadáról, bár ha úgy nézzük soha nem is voltak ott (hisz nem ők voltak azok). Manapság a nindzsák harci művészetéről ugyanúgy le kellett fújni a port, mint sok más japán harcművésztről. Az 1900-as évek első felében újra felélednek (az addig is rejtetten létező) harcművész iskolák. Sok szamuráj iskola létezett és ugyanígy sokfajta nindzsa iskola is. Ezeket összegyűjtötték, a szamuráj és nindzsa iskolákat, és nindzsucu néven ma is tanítják és tanulják.


 

Fő ágai és nagymesterei

  • Budzsinkan – Hacumi Maszáki
  • Genbukan – Tanemura Sótó (Tanemura Cunehisza)
  • Dzsinenkan – Manaka Unszui (Manaka Fumio)

 

Karate

Habár különböző keleti harcművészetek léteznek, mint a jujitsu, lándzsa vagy kardvívás, íjászat, vagy botvívás, mindegyik alapja hasonló a karatéval: a harcművészetek legalapvetőbb része a karate, megtanít fegyverek nélkül harcolni.

 

Kendo

"A kard útja". a samuraiok (szamurájok) eredeti kardvívómûvészetébõl kialakult újkori vívó-metodika, amelyben egy hosszú, a szamurájok kardjához, a katanához hasonló, él és hegy nélküli bambusz karddal, japán nevén shinai, küzdenek. A XVIII. század elején, Jiki shinkage ryu iskolából, Naganuma Shiro mester használt elõször kendó felszerelést, és a kardot helyettesítõ bambuszból készült shinait, majd Nakanishi Chuzo XVIII. század közepén a Shinai-al való vívást fejlesztette, illetve terjesztette Japánban. Az 1870-es évektõl rendszeresen rendeznek versenyeket, s 1928-ban megalakult a Japán Kendo Szövetség, amely bevezette a japán iskolákban a kendo kötelezõ oktatását.
A kendoban természetesen nem csupán versenyeket rendeznek, igen fontos szerepet kap a kata (formagyakorlat) és a kiai gyakorlása is.
A kendovívás technikai alapját nyolc érvényes támadás képezi, ezek hibátlan végrehajtása számít találatnak.

  1. Men - fejvágás
  2. Hidari Men - bal halántékvágás
  3. Migi Men - jobb halántékvágás
  4. Hidari Do - bal oldali mellvértvágás
  5. Migi Do - jobb oldali mellvértvágás
  6. Kote - alkarvágás jobb és bal alkarra
  7. Tsuki - szúrás torokra

Nagy képhez kattints rá!

A támadások lényegében három félék :

  • Sen-sen-no-sen: Ekkor mindkét fél egyszerre támad, de a gyorsabb éri el a célt előbb.
  • Sen-zen-no-sen: Az ellenfél támadását elhajlással védi a vívó, majd ellentámadást juttat a célba.
  • Go-no-sen: A támadást karddal hárítja, majd ellentámadást indít.

 
Linkek
 
A hét animációja
A hét animációja - Kaleido Star
 
Harry Potter
 
A Gyűrűk Ura
 
Dumáljunk!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Lost - Eltűntek
 
Háttérzene
 
Tru Calling - Az őrangyal
 
Witch
 
X-man Evolution
 
Tini Ninja Teknőcök
 
A hónap filmje - A karib-tenger kalózai 2
 
Film Rajongás
 
Szavazás
Segíts szerkeszteni!!
Mi legyen még az oldalon???

Több anime
Több filmsorozat
Több Jpop
Több J-Drama
Több Mozifilm
Több Japánnal foglalkozó dolog
Több letöltenivaló
Több nem anime rajzfilm
Nem kell már semmi mert ez a honlap így jó ahogy v
Így is szar ez az oldal ne tedd még rosszabbá!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Japán
 
A hét videója - Yuuka - Silly Go round
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre